Miloslav KÖNIG

český divadelný a filmový herec, spevák a hudobník

Narodil sa v dedine Postřelmůvek u Zábřehu na Moravě. Vyštudoval DAMU a po skončení štúdií pôsobil na mnohých scénach – od Národního divadla cez Švandovo divadlo, A studio Rubín, Meet Factory, Městské divadlo Kladno, Divadlo Ta Fantastika až po Divadlo v Dlouhé, kde hral niekoľko sezón. V roku 2013 prijal angažmá v Divadle Na zábradlí, kde okrem herectva mohol uplatniť svoj hudobný talent – je autorom hudby k inscenáciám Požitkáři a AnderSen. Je súčásťou Divadla Masopust, od roku 2020 je jeho umeleckým šéfom a okrem herectva se tu venuje aj réžii.

Ocenenia:

Mužský herecký výkon roku 2014 v Cenách divadelní kritiky za úlohu Václava Havla v inscenaci Velvet Havel

Ceny Divadelních novin za sezónu 2016/2017
Herecký výkon sezóny bez ohľadu na žánre: Miloslav König za Deník zloděje

25. ročník ankety Divadelních novin
Inscenácia roku 2017: Deník zloděje

Ceny divadelnej kritiky za rok 2017
Nejlepšia inscenácia roku: Deník zloděje
Mužský herecký výkon roku: Miloslav König za Deník zloděje
Hudba roku: Martin Dohnal za Deník zloděje

Cena Grenouille za rok 2017 (festival Sněz tu žábu)
Nejlepšia česká inscenácia frankofonnej predlohy: Deník zloděje

Miloslav König od detstva hral na klavír, spevácky talent napr. v hlavních rolích v muzikáloch Michala Pavlíčka Obraz Doriana Graye (2006) v divadle Ta Fantastika Dáma s kaméliemi (2007). V roku 2008 vydal album Vysněné. Je členom zoskupenia Sestry sBorovy. Zmiešané vokálne teleso vzniklo v roku 2004 a speiva predovšetkým ľudové piesne a spirituály. Bol spevákom jazzrockovej kapely Velmi krátké vlny. Pred kamerou debutoval v úlohe mladíka vo filme režisérky Alice Nellis Tajnosti.

Miloslav KÖNIG vystúpi na festivale Sám na javisku 2022 v sobotu 15.10.2022 o 18:00 v Klube Lúč s predstavením Denník zlodeja